Volan Malzemeleri

Volan; kelimesi Fransızcadır. Hareketleri bir mekanizmaya ileten ve bu hareketin hızını dengeleyen bir tekerlek materyalidir. Daha geniş anlamı ile krank miline bağlı olan krank hareketi sayesinde dönen ve motorun ilk çalışması ile ateşleme esnasında aldığı enerjiyi daha sonra, motorun dönmesi ile hareketin sürekliliğini sağlayan silindir formdaki dişlidir. Krank mili ve volan motorun dengesini sağlayan materyallerdir. Firmamızda bulunan Volant malzemeleri dökme demirden yapılmaktadır. Volan arızası kolay kolay tespit edilemez. Genellikle sürtünme, eğilme ve çatlamadan meydana gelir.

Volan Görevi Nedir?

Volanın asıl görevi hareket hızını dizginlemektir. Daha detaylı bir şekilde tanımlarsak volanın 4 görevi mevcuttur. Bunlar;

  1. Motorun çalışması ile birlikte hareketi aktarmak
  2. Motor hareketini şanzımana aktarmak
  3. Dönüş hareket gücünü korumak
  4. Motoru titretmeden düzgün bir dönüş sağlamak

Bunun gibi görevleri olan Volant malzemeleri kullandığımız mekanizmalar için oldukça önemlidir.

Volan Çeşitleri

Volan çeşitleri ve malzemeleri araca ve ihtiyaca göre değişmektedir. Firmamızda farklı volan çeşitleri vardır. Bunlar sabit ve yaylı volan olarak bilinir. Bu iki volan türünde sorun farklı şekilde anlaşılır. Araç boşta çalışır vaziyette iken titreme oluyorsa sebebi sabit volan, ayağınızı gazdan çektiğinizde silkeleme oluşuyorsa bunun sebebi ise volan yaylarıdır. Sabit volan; döküm ile üretilir. Temas ettiği bölge metalürji alanında yoğun sıcaklıkta tavlama yöntemi ile kullanılan ısıl işlem ya da indüksiyon yöntemiyle sertleştirilmiş silindirik volan türüdür. Yaylı volanlar ise süspansiyon görevi olan yaylı bir sisteme sahiptir. Maliyet ve satış fiyatı açısından yaylı volan, sabit volana kıyasla daha pahalıdır. Yaylı volan, yeni motorlarda kullanılmaktadır.

Volan Dişlisi Nedir?

Volan dişlisi; motor mekanizmasının en önemli parçasıdır. Motor devrinde özellikle ayrı bir öneme sahiptir. Volan dişlisi bozulduğunda bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlar;

  1. Marş motoru ile dişliden sağlana bağlantının zamanla aşınması
  2. Hareketi iletme yeteneğinin zayıflaması
  3. Dişlilerin eskimeye bağlı olarak kırılması

Bu gibi sebepler ile volan bozulması meydana gelebilir. Bunun dışında en yaygın sebeplerden bazıları ise araç çalışırken marşa basılması, marş dinamosu kaynaklı bozulma, araç vurdurma yöntemi ya da eskimeye bağlı bozulmalar volan bozulmasına örnektir.

Volan Dişlisi Nasıl Değiştirilir?

Volan dişlisi arızalandığında; yenisi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi şanzıman yerinden sökülür. Şanzıman üzerinde bulunan volan dişlisi, tüm bağlantı noktalarından sökülür ve yenisi takılarak değiştirilir. Volan dişli değişimi oldukça zor bir işlemdir. Dikkat isteyen bu değişim için malzeme ve değişim noktası güvenilir ve kaliteli olmalıdır. Firmamızda bulunan volan dişlisi bu konuda kaliteli parçalar arasındadır. Volan Sensor Krank devir sensor de denmektedir. Krank devir sensor; krank milinin dönmesi esnasında sinyal üretir ve motor kontrol birimine sinyal iletir. Motor kontrol birimi kendisine iletilen sinyal ile motorun çalışmasını sağlayacak tüm faaliyeti yönetir.

Filtreler

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 41 ürün görüntüleniyor.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.