Piston Malzemeleri

Piston, motorun devinim gücüne etki eden silindir parçadır. Disk şeklinde olan piston motorlu araçlarda kullanılarak mekanik enerjiyi, kimyasal enerjiye çevirir. Bir motorlu sistemde yanma enerjisinin olması için krank mili denilen parçanın dönmesi gerekir. Bu krank milinin dönmesini sağlayan parçaya Piston denilir. Dolayısıyla motorlu araçlar için piston büyük önem taşır.

Piston Malzemeleri Nasıl Olur?

Piston, motorlu araçlarda krank sistemine bağlı olan bir aparat olduğundan piston olmadan araçların çalışma aksamında sıkıntılar çıkabilir. Piston malzemeleri oval formlardadır. Her ne kadar basit bir parça gibi algılansa da ölçümlendirilmesi mühendislik bilgisi ister. Basit bir aparat gibi görünse de pistonlar, motorlu araçlar için en pahalı ve değerli oto parçalarındandır. İyi malzemeden üretilen piston kullanarak pistonun aşınmasının önüne geçebilirsiniz. Firmamızın kaliteli malzemelerinden üretilen pistonlar, araçlarınızın motorlarının ömrünü uzatabilir. Piston başları genellikle düz, bombeli olabilmektedir. Bazı motorlarda piston başlarının subap başlarına çarpmasını önlemek amacıyla pistonların başları oyuk şekilde olur. Bazı ağır hizmet tipi motorlarda kullanılan piston başını ve sekman yuvalarını yüksek basınç ve ısıdan koruyabilmek için çelik takviye parçaları yerleştirilir.

Piston Malzemeleri Nelerden Oluşur?

Pistonlar hiç kuşkusuz tüm motorlu araçların çalışma aksamını sağlayan aparattır. Dolayısıyla piston ne kadar iyi bir malzemeden üretilirse motorun performansı ve ömrü o kadar iyi olur. Firmamızın üretilen ve satışını üstlendiği pistonlar malzeme açısından kaliteli ve uzun ömürlüdür. Firmamızda satışını yaptığımız pistonlar şu malzemelerden üretilmektedir:

  1. Gri dökme demirden yapılan pistonlar
  2. Alüminyum alaşımından yapılan pistonlar
  3. Yumuşak dökme çelikten yapılan pistonlar
  4. Krom Nikel karışımından yapılan pistonlar
  5. Hadde demirden yapılan pistonlar

Gri dökme demirden yaptığımız pistonlar, aşınmaya dayanıklıdırlar. Gri dökme demirlere karıştırılan çelik ile yumuşak çelik elde edilir. Bu pistonlar aşınmaya karşı dayanıklı olduğundan ve hafif yapıda olduğundan piston üretiminde sık kullanılan malzemelerdir.

Piston Malzemeleri Nerelerde Kullanılır?

Piston yapımında çok sayıda malzeme kullanılır. Müşteri aracının bakımını yaptırdığında oto parçaları arasında bilgi sahibi olmayan şahıslara sektörde uzun yıllardır hizmet verdiğimiz firmamızla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikle çelik döküm ve dökme demirlerden yapılan pistonları traktör ve yol makinalarında, ağır hizmet veren araçların motorlarında kullanılması için üretilir. Çünkü bu tip motorlarda ani devir değişmeler olduğundan pistonların ağır olması sakıncalar yaratabilir. Alüminyum alaşımından oluşan pistonlara şekil verilerek motor soğukken piston vuruntusu yapmadan, motor rejim sıcaklığında çalışır. Böylelikle piston sıkışmadan rahatlıkla çalışması sağlanır. Piston Tipleri Pistonlar üretildikleri malzemelere göre çeşitlilik gösterirler. Benzinle çalışan motorlarda düz etekliler, T yarıklı, U yarıklı ve oto termik pistonlar kullanılır. Düz etekli pistonlar krom ve nikel demirden ve alüminyum alaşımından yapılır. Bu pistonların eteklerinde dikey ya da yatay herhangi bir yarık bulunmaz.

Filtreler

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 31 ürün görüntüleniyor.
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.